Co to jest i dlaczego warto wybrać chmurę hybrydową

 

Chmura hybrydowa to połączenie chmury prywatnej i publicznej. Część aplikacji i infrastruktury danego klienta pracuje w chmurze prywatnej, a część jest umiejscowiona w przestrzeni chmury publicznej.

Każda z dostępnych chmur obliczeniowych posiada swoje mocne strony oraz pewne wady. Dlatego podczas wybierania odpowiedniego rozwiązania dla siebie, należy wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki: swoje potrzeby, regulacje prawne, czynnik cenowy oraz oczywiście – wymagany przez specyfikę naszej firmy – poziom bezpieczeństwa.

Intuicyjnie, jeżeli prowadzi się mikroprzedsiębiorstwo z bardzo ograniczonym budżetem, może się wydawać, że na początek najlepiej wybrać publiczną chmurę. To zrozumiałe – każdy, kto był na tym etapie rozwoju biznesu wie, że w tym momencie wysoki koszt może być potencjalnie nie do udźwignięcia dla firmy z tego segmentu.

Jednak z drugiej strony, w takim przypadku powinno się jak najszybciej zacząć inwestować w rozwój firmy, tak aby móc zwiększyć swoje zyski. Dlatego warto stopniowo, w ramach możliwości, przechodzić na rozwiązanie hybrydowe. W trosce o bezpieczeństwo oraz wygodę – swoją, swoich pracowników oraz swoich klientów.

W przypadku małych i średnich firm sytuacja jest bardziej klarowna. Zwykle należy równoważyć stosunek przechowywania danych w ramach publicznej i prywatnej infrastruktury. Dlatego w tym wypadku wybór chmury hybrydowej będzie oczywisty. Kwestią do rozstrzygnięcia jest to, w jakich proporcjach będzie przechowywało się dane w infrastrukturze publicznej, a w jakich w prywatnej.

Podobnie w przypadku największych firm – będzie istniała potrzeba, aby podzielić pewne zasoby pomiędzy publiczną a prywatną infrastrukturę.

Kiedy wybrać chmurę publiczną?

Najłatwiej i najszybciej dostępne rozwiązania są częstym wyborem przedsiębiorców niezależnie od branży. Dlatego chmury publiczne są wybierane szczególnie w branżach, w których nie ma specjalnych regulacji prawnych określających wymogi bezpieczeństwa oraz nie wymaga tego polityka bezpieczeństwa firmy.

Większość firm korzystających z chmur publicznych obsługuje dużą liczbę klientów, którzy wchodzą z nimi w interakcję poprzez internet. Chmury publiczne często są wykorzystywane przy pracy nad projektami, które angażują wiele osobnych podmiotów, dlatego korzystają z nich instytucje badawcze czy organizacje pozarządowe.

Kiedy wybrać prywatną chmurę?

W powszechnym przekonaniu zakłada się, że z definicji chmura obliczeniowa nie wymaga inwestycji we własną infrastrukturę. Okazuje się jednak, że istnieje wiele sytuacji, w których firmy albo nie mogą, albo nie chcą zdecydować się na chmurę publiczną.

Jedną z ważniejszych zalet chmur prywatnych jest podwyższone bezpieczeństwo danych. Dobrym przykładem będzie sklep internetowy. Każdy biznes tego typu przechowuje wrażliwe dane klientów, posiada system cenowy, rabatowy czy lojalnościowy. W momencie, w którym te wszystkie dane znajdują się w ramach naszej lub dedykowanej infrastruktury – możemy mieć pewność co do bezpieczeństwa.

Istnieją również sytuacje, w których nie mamy wyboru i jeżeli chcemy przechowywać dane w chmurze obliczeniowej, musimy zdecydować się na prywatną chmurę. Wynika to z regulacji prawnych dla niektórych branży. W przypadku, gdy prawo nakłada na nas konkretne regulacje determinujące sposób zarządzania danymi, nie mamy wyboru.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że chmura prywatna to nie tylko podwyższone bezpieczeństwo, ale również wyższa cena. Z tego względu jest to rozwiązanie, na które dosyć rzadko decydują się firmy z segmentu małych oraz średnich firm. Najczęściej jest to wybór dużych korporacji o międzynarodowym zasięgu albo chociażby firm, które działają na poziomie ogólnokrajowym.

Dlaczego warto wybrać chmurę hybrydową?

W ramach tego typu rozwiązania możemy znaleźć różne warianty. Korzystanie z usług wielu dostawców – zarówno tych oferujących wariant publiczny, jak i prywatny – korzystanie z usług firmy, która zapewnia rozwiązanie hybrydowe etc.
Jednak założenie jest wspólne. W przypadku hybrydy zapłacimy zdecydowanie mniej, niż w przypadku chmury prywatnej, ale jednocześnie będziemy mieli dostęp do personalizacji świadczonej usługi oraz odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Zalety chmury hybrydowej:

1. Elastyczność

Będziemy posiadali dużo większą elastyczność niż w przypadku postawienia na jednorodne rozwiązanie. W takim przypadku nie ma problemu, abyśmy postawili większy akcent albo na prywatną chmurę, albo publiczną. Dzięki temu możemy dużo szybciej reagować na wewnętrzne oraz zewnętrzne potrzeby firmy.

2. Obniżenie stałych kosztów

Mamy tutaj mniej i bardziej radykalne możliwości. Jeżeli chcemy zaoszczędzić więcej, możemy wymagać od zewnętrznej firmy, aby zapewniła nam swoich pracowników do obsługi całości przyjętego przez nas hybrydowego rozwiązania. Zaoszczędzimy dzięki temu na wynagrodzeniu oraz ubezpieczeniu zdrowotnym dla pracowników.
Z drugiej strony, obniża to efektywność poprzedniej zalety, którą przed chwilą wymieniliśmy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby skroić dane rozwiązanie pod kątem swojej firmy oraz budżetu, którym dysponujemy.

3. Odciążenie własnego zespołu

Współpraca z zewnętrzną firmą pozwala na odciążenie swojego zespołu pracowników IT. Dlaczego jest to ważne?
Osoby, które są przeładowane swoimi rutynowymi obowiązkami, mają zdecydowanie mniejszą efektywność w opracowywaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań. Praca nad ważnym, dużym projektem staje się dużo mniej efektywna, jeżeli osoby, które są za niego odpowiedzialne, muszą poświęcać dużo uwagi nudnej rutynowej pracy. W efekcie obniża to motywację.
Dlatego dobrze jest powierzyć tego typu obowiązki zewnętrznej firmie, która odciąży wewnętrznych pracowników, jednocześnie zwiększając ich motywację do pracy nad najważniejszymi projektami.

4. Wykorzystanie know how

Szukanie rozwiązania problemu, tylko po to, by w końcu odkryć, że dany problem został już dawno rozwiązany, potrafi być bardzo frustrujące. Poza tym może kosztować naprawdę dużo czasu. Dlatego warto skorzystać z usług osób, które stale zajmują się danym zagadnieniem. Dzięki temu posiadają szerszy zakres doświadczenia i dużo łatwiej oraz szybciej będą w stanie zdiagnozować, a w efekcie rozwiązać nasz problem.

5. Większe bezpieczeństwo

Praktycznie każdy biznes posiada różnego rodzaju drażliwe dane, które nie powinny trafić do szerokiego obiegu. Przyniesie to straty dla danej firmy, zniweluje jej dotychczasową przewagę lub zaszkodzi to klientom, a w konsekwencji firmie.

Zostaw komentarz