PalmSecure – jak wykorzystać technologię opracowaną przez Fujitsu

 

Identyfikacja osób za pomocą kodów, chipów bądź haseł nie zapewnia już wystarczającego poziomu bezpieczeństwa. Jednym z innowacyjnych sposobów uwierzytelniania jest metoda biometryczna – identyfikacja ludzi na podstawie ich cech fizycznych lub behawioralnych. Potwierdza to Jerzy Sorokowski, IT Architect w Fujitsu Technology Poland: „Inne metody dają się obejść czy to na drodze technicznej, czy też w oparciu o manipulację socjotechniczną. Różne agendy myślą więc o rozwiązaniach biometrycznych, zarówno w zakresie kontroli dostępu fizycznego, jak i do systemów IT”.

Co to jest PalmSecure i jak działa

Technologia PalmSecure jest owocem dwudziestoletniej pracy Fujitsu nad rozwojem biometrii. Jest to nowoczesne rozwiązanie oparte na analizie układu naczyń krwionośnych, znajdujących się w dłoni. Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, przy jednoczesnej prostocie w użytkowaniu. Współczynnik błędnej akceptacji dla technologii PalmSecure to 0,00001%,  zaś współczynnik błędnych odrzuceń to 0,01%. Ponadto procesowi identyfikacji można poddać jedynie żywe osoby, gdyż podczas odczytu musi być odnotowany przepływ krwi w żyłach.

Urządzenie jest higieniczne, gdyż nie ma konieczności dotykania czytnika (można użyć dodatkowo plastikowej ochronnej nakładki). Działanie sensora PalmSecure oparte jest na emisji promieniowania podczerwonego. Terminal rejestruje układ naczyń krwionośnych i zaszyfrowuje uzyskane dane. Na tej podstawie tworzony jest wzorzec biometryczny, któremu przypisany zostaje indywidualny klucz.

System opracowany przez Fujitsu jest trudniejszy do oszukania i łatwiejszy w użyciu, niż wspomniane wcześniej tradycyjne metody identyfikacji osób. Duża moc przerobowa urządzenia sprawia, że rozwiązanie to pozwala w krótkim czasie dokonać identyfikacji wielu osób. Ponadto rozwiązanie PalmSecure jest trwałe i skalowalne, dzięki czemu może zostać zaadaptowane zarówno w urządzeniach do użytku prywatnego, jak i w dostępnych w przestrzeni publicznej.

Przykłady użycia czytnika PalmSecure

Do tej pory technologia PalmSecure została wykorzystana przez różne branże w realizacji rozmaitych projektów m.in.:

  • do identyfikacji i logowania użytkowników w tabletach i laptopach,
  • na budapesztańskim stadionie Flóriána Alberta w celu weryfikacji uczestników imprez masowych,
  • w bankomatach należących do największych banków w Japonii i Brazylii,
  • do rejestracji czasu pracy w fabryce stali w Indiach oraz restauracji w Malezji,
  • w angielskiej sieci klubów fitness dane biometryczne zastąpiły kluczyki do szafek,
  • do identyfikacji ofiar wypadków i pacjentów szpitali w niektórych stanach USA oraz w Turcji,
  • do dokonywania bezgotówkowych płatności, zwłaszcza w krajach skandynawskich, które zaczynają odchodzić od transakcji gotówkowych.

Zalety wykorzystania technologii PalmSecure

Oprócz przywołanych wcześniej zalet rozwiązania PalmSecure, z których najważniejszą jest dokładność identyfikacji, warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie rzeczy. Jedna dotyczy bezpieczeństwa przechowywanych danych, co jest obecnie bardzo istotną kwestią, zwłaszcza w kontekście zmian w przepisach o ochronie danych osobowych, wchodzących w życie w maju 2018 r. W przypadku zastosowania biometrii nie może być mowy o wycieku danych, dlatego że przetwarzane są one i szyfrowane w samym czytniku. Dane źródłowe przetwarzane są algorytmami jednokierunkowymi, co oznacza, że nie można ich odtworzyć, by przypisać konkretnej osobie, próbując ją na tej podstawie zidentyfikować.

Druga sprawa to kwestie finansowe. W porównaniu z innymi technologiami uwierzytelniania, rozwiązanie PalmSecure nie wymaga tak dużych inwestycji w sprzęt, ani utrzymywania na stałe dedykowanego do tego przedsięwzięcia działu informatycznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach proponowanych przez Fujitsu – skontaktuj się z nami!