Rzeczywistość wirtualna znajduje kolejne zastosowanie w medycynie – pomoże zmniejszyć strach przed igłami!
Moment szczepień dzieci. Ta historia jest doskonale znana wszystkim rodzicom. Płacz, krzyki i napady złości, kiedy zbliża się chwila wejścia do gabinetu lekarskiego na rutynowe szczepienia. Sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa każdy z nas przypomina sobie te traumatyczne przeżycia. Igłofobia zwana aichmofobią jest jednym z najczęstszych lęków wśród dzieci. Powoduje u nich niepokój, lęk i ból. Niekiedy igłofobia może wpłynąć na przesunięcie planowanych terminów szczepień, lub też bardzo negatywnie odbić się na samopoczuciu zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Profesor i pediatra Chad Rudnick, z Uniwersytetu College of Medicine na Florydzie znalazł rozwiązanie dla tego problemu. Lekarz opracował innowacyjną metodę. Jego wynik sprawił, że uwaga dziecka zostaje odwrócona od strachu, lęku i bólu. To wszystko za sprawą pewnego „gadżetu”. Urządzenie składa się z zestawu słuchawkowego do rzeczywistości wirtualnej 3D oraz aplikacji na smartfony, która została umieszczona w goglach, dając możliwość wyboru jazdy kolejką górską, lotu helikopterem czy balonem. Podczas zastrzyku pacjent ma na sobie zestaw rozszerzonej rzeczywistości. Cały zabieg przebiega w ciągu około 30 sekund. Uczestnicy badania w wieku od 6 do 17 lat wypełniali kwestionariusz przed i po kwestionariuszowy oceniający strach za pomocą Skali strachu dzieci McMurty’ego i skali bólu Wong-Baker’a. Rodzicie i opiekunowie także wypełnili kwestionariusz przed i po kwestionujący ocenę rodzicielskiego postrzegania lęku i bólu za pomocą tej samej skali.
Wyniki badania pokazały, że oczekiwany kontra rzeczywisty ból i lęk zostały zredukowane u 94,1% badanych. Ten sam procent dzieci wyraziło chęć ponownego użycia zestawów słuchawkowych podczas kolejnych szczepień. Rodzice zbadanych potwierdzili mniejszą percepcję bólu i strachu u dziecka po skorzystaniu z zestawów słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej. Zastosowanie opracowanej metody przydaje się w wielu placówkach pediatrycznych. Z pewnością przyczynia się do zniwelowania nieprzyjemnego przeżycia. Potencjalnie wpływa na zmniejszenie śmiertelności i zachorowalności na choroby, którym można zapobiec dzięki zaplanowanym i przeprowadzonym szczepieniom.
Celem przeprowadzanych badań było przetestowanie wykonalności, wydajności i użyteczności zestawów słuchawkowych w rzeczywistości wirtualnej jako sposobu do zmniejszenia lęku i bólu związanego z immunizacją u dzieci. Badanie koncentrowało się na strachu i bólu, zarówno przewidywalnym, jak i rzeczywistym, zgłaszanym przez dziecko i jego opiekuna. Przeprowadzone wcześniej badania sugerowały, że ludzie mają ograniczoną zdolność uwagi. Dlatego, jeśli w danym momencie jesteśmy pod wpływem kilku bodźców, odwracając uwagę od szkodliwego bodźca, tym samym mniej poważnie odczuwamy ich skutki. Zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości 3D to kolejny dowód na to, jak nowe technologie ulepszają nasze życie!