Tempo rozwoju nowych technologii rośnie… Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek pracy?

Obraz nowej przyszłości

Sztuczna inteligencja to nie tylko coraz bardziej popularny trend na świecie. To rewolucja, która w realny sposób wpływa na dynamiczny rozwój nowych technologii. W dobie czasów, kiedy nowe technologie odgrywają kluczową rolę, a Internet zmienia się w coraz szybszym tempie innowacyjne rozwiązania są na wagę złota w niemalże każdej organizacji. To właśnie nowatorskie metody informatyczne są siłą napędową przedsiębiorstw i przyczyniają się do ich szybkiego rozwoju. Coraz bardziej realne wydaje się, że już w niedługim czasie technologie oparte na sztucznej inteligencji pomogą zautomatyzować wiele procesów w firmach, co w efekcie może wpłynąć za redukcję poszczególnych stanowisk pracy.

Czy roboty zastąpią pracowników?

Obecnie roboty potrafią wykonywać większość powtarzalnych czynności, znacznie dokładniej niż człowiek. Sztuczna inteligencja może zostać zastosowana także przy bardziej skomplikowanych czynnościach jak:  działania matematyczne, administracyjne czy nawet procesy związanie z HR. Doskonale widać to na przykładzie firm, w których maszyny są zarówno na halach produkcyjnych jak i w specjalistycznym oprogramowaniu. Mowa tutaj o samouczących się algorytmach genetycznych, które nadzorują cały proces produkcji. Wykorzystanie AI dla biznesu to przyszłość. Proces technologiczny oraz korzyści wynikające z takich zastosowań skłaniają przedsiębiorców do inwestowania w tą technologię. Według analizy wykonanej przez Bank of America Meryll Lynch, wartość rynku robotyzacji przemysłu wzrośnie do 152 mld dolarów jeszcze przed 2020 rokiem. Dodatkowo jeszcze przedsiębiorstwa, które zdecydują się na implementację tej technologii poprawią swoją wydajność o blisko 30%!

Praca człowieka zawsze w cenie!

Jednak nie mamy się czego obawiać, bo praca wykonywana przez człowieka nie zniknie. Na szczęście nie wszystko da się zautomatyzować. Bardzo trudne wydaje się zastąpienie zawodów, w których najważniejszym aspektem jest relacja i usługa osobista. Co więcej, nawet kiedy maszyny będą mogły zastąpić większość wykonywanych przez ludzi prac, to właśnie wtedy praca człowieka stanie się najdroższa. Bowiem będzie niepowtarzalna, a chęć posiadania towaru z „duszą” będącym wynikiem pracy ludzkich rąk okaże się bezcenna. Nadal będą tworzyć artyści. Możliwe będzie zamówienie garnituru szytego ręcznie na miarę przez krawca. A przyjemności dostarczać będzie słuchanie koncertu wykonywanego przez muzyków jazzowych na żywo, podczas gdy obsługiwać będzie nas miły kelner ze szczerym uśmiechem, a nie robot w przebraniu.

Żyjemy już w przyszłości?

Sztuczna inteligencja wytacza mocne argumenty nowego sukcesu. Czy tego chcemy, czy nie, będzie coraz silniej wpływać na automatyzację zarówno w naszym życiu zawodowym jak i prywatnym. Nadeszła era ludzi i maszyn współpracujących ze sobą. Warto docenić potencjał i korzyści jakie niosą za sobą nowe technologie. Dzięki odpowiednim wykorzystaniu zastosowania AI możemy sprawić, że życie stanie się prostsze. Nie zapominajmy jednak, że za automatyzacją i robotami stoi przede wszystkim człowiek. Celem robotów nie jest zabranie pracy ludziom, a jedynie pomoc, która w idealistycznej wizji da nam krótszy dzień pracy, a dostarczy więcej cennego  czasu.  

 

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz wykorzystać sztuczną inteligencję w swojej firmie? skontaktuj się z nami!